Cukier biały czy brązowy? a może muscovado lub rapadura.

Powszechnie panuje przekonanie, że cukier brązowy jest zdrowszy od białego, hmmm czy aby na pewno? Myślę że nie ma czegoś takiego jak "zdrowy cukier" chyba że mówimy o tym co dają nam świeże lub suszone owoce, miód czy listki stewii. O cukrze można by dużo rozprawiać, o jego zamiennikach także, tym razem jednak krótko o tym jakie mamy możliwości cukrowego wyboru :)

1003493_615626501794453_355426572_n.jpg

Cukier biały chyba zna każdy. Pozyskiwany z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej, jest rafinowany aby kusić nas białymi kryształkami.

Cukier brązowy - ostatnio bardzo modny, w powszechnej opinii uchodzi za "zdrowy". Tylko uwaga, nie dajmy się oszukać cukier brązowy i cukier nierafinowany (też koloru brązowego) to dwa różne cukry. Cukier brązowy to często cukier karmelizowany. Cukier nierafinowany to cukier nie poddany rafinacji. Swój brązowy kolor cukier nierafinowany zawdzięcza melasie, która nie jest usuwana tak, jak w przypadku cukru rafinowanego. A czy jest zdrowszy od białego? Hmmm… znajdziemy w nim jedynie śladowe ilości melasowych mikroelementów.

Muscovado - to kleisty cukier o ciemno-brązowym zabarwieniu i mocno melasowym aromacie. Zdecydowanie jest bogatszy w składniki odżywcze w porównaniu z poprzednikami.

Rapadura - zdecydowanie wygrywa cukrowy ranking. Jest cukrem nierafinowanym, pozyskiwanym z trzciny cukrowej, poddany możliwie najmniejszej obróbce. Powstaje on poprzez suszenie w niskich temperaturach soku z trzciny cukrowej, wyciśniętego za pomocą prasy. Następnie cukrowe "cegiełki" rozdrabniane są mechanicznie. Rapadura jest cukrem najmniej przetworzonym, a więc najbardziej naturalnym pośród produkowanych obecnie cukrów.

fot. źródło: http://pl.wikipedia.org/

Jeśli nie podaję źródła wszystkie teksty oraz zdjęcia na tej stronie są mojego autorstwa. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie jest zabronione!