Zagrożenie zatrucia ołowiem jest konsekwencja rozwoju cywilizacyjnego, jest zagrożeniem dla życia biologicznego na ziemi. Niestety jest wszechobecny w środowisku. Dostaje się do naszego organizmu przez skórę, układ oddechowy i układ pokarmowy.
~„Ołów jest neurotoksyczną w każdym stężeniu, szczególnie niebezpieczną dla funkcji synaptycznych rozwijającego się mózgu. Narażenie na ołów prowadzić może do zakłócenia czynności mózgu takich jak: obniżenie percepcji, zaburzenia pamięci i uczenia się, obniżenia IQ, zaburzenia neuropsychologiczne, nadmierna ruchliwość, pobudliwość i agresja.” |
około 95% ołowiu gromadzi się w układzie kostnym. Uwolnienie ołowiu z kości następuje w okresie ciąży, laktacji i po wejściu w menopauzę. Ponieważ łożysko nie stanowi bariery dla ołowiu, dlatego jest on uważany za czynnik niekorzystnie działający na rozwój i zdrowie dziecka od poczęcia.
Jedną z metod usuwania ołowiu z organizmu jest suplementacja magnezem. Skuteczność tej metody potwierdziły m. in. badania Zespołu Psychosomatycznego przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Warszawie.
Pamiętajmy też, że do utraty magnezu prowadzą także narkotyki i stres.
fot. źródło: http://www.akademiawitalnosci.pl/jak-usunac-olow-z-organizmu-tanio-i-skutecznie/