Podbiał - smaczne i zdrowe liście :)

Kwiaty i liście podbiału są niezastąpionym źródłem witamin i minerałów. Pamiętajcie, że żaden gotowy preparat kupiony w aptece nie dostarczy naszemu organizmowi tylu cennych składników! Witaminy, minerały i inne związki zawarte w roślinach są łatwo przyswajalne, czego nie można powiedzieć o ich syntetycznych odpowiednikach.

Zastosowanie w ziołolecznictwie mają kwiaty i liście, w kuchni także możecie je zastosować :).

rys75.jpg

Liście i kwiaty zaleca się stosować w chorobach górnych dróg oddechowych – na suchy kaszel, chrypkę, suchość w gardle, a także na zapalenie gardła i oskrzeli oraz przy trudnościach w odkrztuszaniu zalegającej plwociny. Podbiał działa jako środek wykrztuśny (przede wszystkim kwiaty), przeciwskurczowy, przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i osłaniający (lepsze są liście) drogi oddechowe i przewód pokarmowy.

Podbiał ma ciekawy smak, zachęcam do eksperymentowania :)

wlisciach-podbialu.jpg

a ku inspiracji - ryż zawijany w liście podbiału - już wkrótce przepis jest banalny! A danie smaczne więc zapraszam do lasu po liście podbiału. Roślina ta lubi rosnąć gdzie wilgotno, przy stawach i rowach, na skraju lasu.

Jeśli nie podaję źródła wszystkie teksty oraz zdjęcia na tej stronie są mojego autorstwa. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie jest zabronione!