Hummus

Hummus jak podaje Wikipedia to pochodząca z Libanu potrawa popularna na Bliskim Wschodzie w kuchni arabskiej, znana również w kuchniach kaukaskich.
Występuje w wielu wariantach, jako zimna przekąska, spożywana z chlebem pita, ale zasadniczymi składnikami są zawsze ciecierzyca, ugotowana i utarta, zmiażdżony czosnek, tahini (pasta sezamowa), oliwa i sok z cytryny, przyprawy, niekiedy pietruszka oraz kmin rzymski, dokładnie razem wymieszane.

Z pewnością znajdziecie wiele przepisów na te pastę, można też dać ponieść się w kuchni i zrobić ją zupełnie intuicyjnie bez odmierzania i ważenia, kierując się wyczuciem i smakiem :) Mój humus zwykle powstaje z różnych proporcji ugotowanych ziaren ciecierzycy, białego niełuszczonego sezamu, czosnku, odrobiny soku z cytryny, odrobiny soli i oliwy z oliwek. Czasem dodaję utartego kminu lub suszone pomidory. Myślę, ze bazując na dwu podstawowych składnikach jakimi są ciecierzyca i sezam (lub pasta tahini) możesz stworzyć swoją ulubioną wariację tej potrawy.

humus-chrupkie-pieczywo.jpg

składniki - miara orientacyjna:

  • ciecierzyca - około 1,5 szklanki wcześniej namoczonej i ugotowanej lub z puszki,
  • sezam - 3 łyżki,
  • cytryna - łyżka wyciśniętego soku
  • czosnek - 1 ząbek
  • oliwa z oliwek - 2 łyżki
  • sól - szczypta lub dwie

Zamiast sezamu możemy użyć pasty tahini lub dodać jednego i drugiego :). Sezam przed dodaniem można wcześniej uprażyć, ja tego nie robię gdyż z prażonych nasion lubię tylko słonecznik :)

Wszystkie składniki łączymy i przy użyciu blendera miksujemy na gładka masę. Podajemy np. z pieczywem - tradycyjnie z chlebkiem pita lub korzystając z propozycji na chrupiące ziarniste pieczywko z przepisu poniżej. Oczywiście zachęcam do własnych modyfikacji tego pomysłu :)

Moje dziecko uwielbia hummus doprawiony garam masala i pieprzem kajeńskim a następnie - uwaga! zawinięty w papier ryżowy. Te specyficzne "sajgonki" pochłania w mgnieniu oka - w końcu to jego własny przepis! Hi hi :)

Jeśli nie podaję źródła wszystkie teksty oraz zdjęcia na tej stronie są mojego autorstwa. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie jest zabronione!