Domowy Jogurt Owsiany

Pomysł na hodowanie w domu bakterii kwasu mlekowego znalazłam tu. Przygotowany w ten sposób jogurt jest bardzo smaczny. Z wersji podstawowej naturalnej można przyrządzić dowolny smakowo jogurt dodając owoców świeżych lub suszonych, pestek czy orzechów lub kakao. Taki jogurt również można wykorzystać do sporządzania zup, sosów czy innych potraw.

1jogurty-owsiane_m.jpg

Składniki potrzebne do wykonania jogurtu naturalnego - bazowego:

  • płatki owsiane - 2 szklanki
  • przegotowana letnia woda
  • czas :-)

Płatki wsypujemy do szklanego naczynia i zalewamy wodą do wysokości około 3 centymetrów ponad poziom płatków. Przykrywamy ściereczka i odstawiamy w ciepłe miejsce na 5 godzin. Po tym czasie miksujemy płatki na gładka masę i odstawiamy na kilka dni, co dziennie mieszając. Na wierzchu może tworzyć się kożuch. po pierwszym dniu jogurt jest już kwaskowaty, nadal czuć słodkawy posmak płatków po kilku dniach słodycz zanika i mamy kwaśny jogurt bez mleka za to bogaty w bakterie kwasu mlekowego. Bardzo dobre dla naszej flory jelitowej.

Tak przygotowany naturalny jogurt zamieniłam w dwa jogurty smakowe. Pierwszy z dodatkiem banana i garści mrożonych truskawek. Drugi waniliowy. Miał być z naturalna wanilią, miał… brak jej zastąpiony został mlekiem sojowym waniliowym.

Na Zdrowie!!

jogurt-owsiany-dziecim.jpg
Jeśli nie podaję źródła wszystkie teksty oraz zdjęcia na tej stronie są mojego autorstwa. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie jest zabronione!