Kiszone Buraki

Kiszone buraki - sposobów na kiszenie buraka jest wiele. Poniżej recepta na najprostszą jego wersję. O sukcesie i smaku w przypadku kiszonych buraków decyduje sam burak - jak zresztą w przypadku wszelakich kiszonek zasadnicze znaczenie i gwarancja sukcesu zależy od jakości a w zasadzie uprawy kiszonego składnika. Tak więc o smaku naszego barszczu decyduje rolnik - im bliżej natury uprawiany jest burak tym smaczniejsza kiszonka i smaczniejszy barszcz!

Do kiszonki potrzebujemy:

  • buraki - 2kg
  • czosnek - 6-8 ząbków
  • woda mineralna lub przegotowana i ostudzona - około 1,5 litra, tyle aby przykryć buraki
  • sól - duża, czubata łyżka
  • liść laurowy i ziele angielskie
1kiszone-buraki.jpg

Buraki myjemy, jeśli pochodzą z zaufanego źródła możemy kisić je wraz ze skórką. W przeciwnym wypadku lub jeśli preferujemy obrane buraki - obieramy je i kroimy w dowolne kształtem i wielkością kawałki. Układamy w słoju do około 2/3 wysokości, dodajemy czosnek, liście laurowe i ziele angielskie. Zalewamy wodą z solą tak aby całkowicie przykryć buraki. Zakręcamy słój i odstawiamy w ciepłe miejsce (nie chodzi o jakieś specjalne warunki a oto aby pozostał w temperaturze pokojowej) aby rozpoczął się proces fermentacji. O procesie fermentacji świadczy zbierająca się piana na wierzchu. Po 4-5 dniach zlewamy zakwas do wyparzonych słoiczków lub butelek, szczelnie zamykam i możemy przechowywać w chłodnym miejscu przez kilka tygodni.

Zakwas można pić sam dla zdrowia lub użyć dla walorów smakowych do barszczu, z ukiszonych buraków można przygotować sałatkę lub tak samo jak sam zakwas spożytkować w barszczu.

buraki-caloscm.jpg
Jeśli nie podaję źródła wszystkie teksty oraz zdjęcia na tej stronie są mojego autorstwa. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie jest zabronione!